Modré jezírko v Japonsku

Modré jezírko v Japonsku

Všichni víme, že zásahy člověka do přírody nejsou ve většině případů příjemné. Stavba velkých budov, odlesňování a podobně nám nepřipomínají nic, po čem bychom toužili.

Ale věděli jste, že se občas podaří i pravý opak?. Takovým příkladem je např. jezírko, které vám nyní představíme. 

Město Biei se nachází na japonském ostrově Hokaido. V minulosti mělo velké problémy s aktivní sopkou Tokachi. Při výbuchu docházelo k závažným sesuvům lávy a bahna, které ohrožovaly jak město, tak i jeho okolí.

Japonsko se proto rozhodlo, že si se sopkou pořadí po svém. Nad řekou Bieigawa postavili přehrady, které slouží k zadržení životu ohrožujících sesuvů. Při této činnosti se jim ale podařilo vytvořit ještě něco jiného. Velmi zajímavé a dnes i populární Modré jezírko.

To, co sem láká turisty z celého světa, je záhadná modrá barva. Jezírko je po ní i pojmenované, ale čas od času svůj vzhled změní. Odstín závisí na úhlu pohledu, ale i počasí. Vidět zde můžete vše od zářivě modré až po tmavě zelenou.

Vysvětlení je několik, ale nikdo si není úplně jistý, co způsobuje tak nepřirozený a přece lákavý odstín. Někteří tvrdí, že je to pro hydroxid hlinitý. Ten by měl odrážet světlo podobně jako zemská atmosféra. Ale vědecký důkaz o tom zatím neexistuje.

Modré jezírko v Japonsku

Pohled lákají i seschlé kmeny stromků, které zde zůstaly zaplaveny. Úhledně seřazeny vytvářejí magický dojem. Lidé si je rádi prohlížejí během jara, léta a podzimu, ale úchvatné jsou, i když padne první sníh. Tehdy se jemná bílá s zářivě modrou nádherně doplňují.