Podzimní víkend na Slovensku

Určitě přemýšlíte nad tím kde a jak využít poslední hezké dny v přírodě. Nechce se vám ale moc daleko? Tak proč nenavštívit naše sousedy. Tak pro vás a ty, kteří ještě využijí poslední dny na romantiku, máme tip na příjemně strávený den v okolí Zlatých Moraviec.

Beladice a jejich zámeček v Pustém katastru

Podzimní víkend na Slovensku

V rámci jednoho dne, ale i víkendového výletu, v této oblasti nevynechejte zámeček v Pustém katastru, a k němu přilehlý park. Tato oblast leží přibližně 17 km od Nitry, a popravdě ho třeba trochu hledat. Zato zde, ale najdete skvost neoklasicistní architektury a velmi tichý a příjemný park.

Přestože byl zámeček postaven již kolem roku 1820, park nebyl kolem něj ještě vybudován.  Vybudovali ho až o přibližně 30 let později, ale jejich styly k sobě neladily.

O nápravu se postaral Henrik Lindeloff, který zámeček přestavěl téměř do dnešní podoby. Staral se i o zahradu, kde se vysazovaly převážně jehličnany. Dnes je tu ale nenajdete, protože je po roce 1945 bohužel téměř všechny pokácely.

V zahradě se nachází zajímavá sbírka keramických exponátů. Přírodní galerie umělecké keramiky dokazuje šikovnost umělců domácích i zahraničních. Umělecká díla různých velikostí a tvarů objevíte při procházce parkem, ale také v kostele.

Zámecký park v Topoľčiankach

Podzimní víkend na Slovensku

V obci Topoľčianky stojí velmi pěkný zámek, který je rámován upraveným a zrekonstruovaným parkem. Vyplatí se ho navštívit, protože okolí i zámek jsou naprosto okouzlující. Park je dlouhý přibližně 2,5 km a rozprostírá se podél potoku, který zde protíká. V době jeho výstavby, tedy přibližně v roce 1800, měl park přibližně 60 hektarů.

Z historie víme, že mezi první vysazené rostliny patřily jírovec, jedle a jilmy, ale dnes je zde více než 280 druhů kultivovaných dřevin. Záměrem návrhářů bylo postavit příjemnou zahradu plnou unikátních rostlin.

Pokud se sem přijdete projít, objevíte zdejší naučnou stezku, které se můžete držet, nebo se sami seznámíte s výjimečnými kousky jako 130 letým exemplářem sekvojovce mamutího, Ginko bilobou, Čínským javorem a mnoha jinými.

Další devizou parku jsou jeho fontány a  jezírka. Promyšlený je zde i systém čerpající vodu z potoka, aby nesloužil jen na okrasu. Ze záznamů je zřejmé, že měl i protipožární funkci. A tedy se z něj dala čerpat voda na hašení. No dnes převládá estetická stránka.

Systém propojuje množství malých i větších jezírek. Začíná se u  Velkého rybníka a postupně plyne do Labutího jezírka, Koupaliště i Jezírka u kaple.

Kdo sem zavítá a podaří se mu objevit všechny krásy parku, ještě nemusí odejít. Čeká ho totiž Oranžerie, kaple, imitace bašty a zrekonstruovaný zámek. Kromě malého muzea v něm je i hotel, takže se zde můžete ubytovat a pokračovat v objevování zámeckých budov a jiných zákoutí i druhý den.

Arboretum Mlyňany, Vieska nad Žitavou

Podzimní víkend na Slovensku

Třetí, ale ne výlučně poslední, zastávkou je arboretum Mlyňany u Viesky nad Žitavou. Návštěva arboreta rozšíří znalosti všem návštěvníkům. Bylo totiž vystavěné na to, aby vědečtí pracovníci mohli sledovat chování cizokrajných rostlin v našich podmínkách.


S výsadbou se začalo v roce 1892, kdy se pracovalo i na přilehlém kostele. Majitel a zaujatý Dendrologie Štefan Ambrózy- Migazzi se při výstavbě teras pustil i do pokusů s cizokrajnými rostlinami, které se rozhodl přizpůsobit zdejší klimatu.

Spolupracoval s významným zahradníkem a dendrologie Josefem Mišákem, který mu v jeho snaze pomohl a spolu vybudovali jeden z nejpozoruhodnějších parků ve střední Evropě, který určitě stojí za podívání.

Postupně do parku přinášeli více a více zajímavých exotických rostlin. Nacházely se zde kousky z  Číny, Japonska i Severní Ameriky. Dnes je na ploše 67 hektarů osázených více než 2 500 druhů, přičemž největší počet druhů jsou stálezelené dřeviny.

Rostou zde bambus, pabambus (vyroste až 42 cm za den), sekvoje, sekvojovce, Tisovce a druhy, které jsou pojmenovány po jejich tvůrcích Misaki a ambrózie.