Sochařské umění pod vodou

Sochařské umění pod vodou

Když si uvědomíme umění, tak naznáme, že se projevuje v různých formách. Když se ale umění propojí s přírodou, tak vznikají až unikátní kombinace. A když je takové hotové dílo zasazeno do úchvatného prostředí, které umí vykouzlit jen příroda, máme se čím kochat.

O takové spojení se pravidelně pokouší umělec Jaison deCaires Taylor. Musíme takéí dodat, že se mu to i daří.

Podmořská galerie

S nápadem na podmořskou galerii došel pán Jason deCaires Taylor v roce 2006, kdy chtěl zúročit své dlouholeté zkušenosti s potápěním a sochařstvím.

Umění, které tak vytváří, se řadí také k  environmentálně prospěšným skutkům, protože jeho sochy slouží mořským korálům, ale i jiným živočichům, aby se měli kde uchytit a mohli přežít.

Působivá práce se sochami a mnoha fotografiemi ukazuje, jak se život v mořích mění. Jeho sochy se totiž postupem času stávají obydlími a moře si je podmaňuje.

Kdo se v této oblasti potopí, uvidí stovky soch, převážně lidských. Všechny se pomalu ale jistě mění na korály.

Některé z nich jsou dokonce speciálně vytvořeny tak, aby se z nich co nejjednodušší staly korálové útesy, což je chvályhodné vůči mořskému životu. Umění se tak stává součástí přírody. 

Sochařské umění pod vodou

Proč si vlastně Taylor vybral takový druh umění? Aby dokázal, že lidská činnost nemusí být vždy přítěží. Své sochy umisťuje do mělkých moří, které byly postiženy silnými bouřemi.

Tyto bouře ničily v mělkých vodách podmořský život, a zdejší život se pomalu, ale jistě vytrácel. Změnili to právě jeho sochy. Nalákaly sem množství malých živočichů, kteří si našli prostory v útrobách soch aut, nábytku a také lidí.

Mnohé sochy z tohoto umění zobrazují aktuální svět a to, jak v něm my lidé žijeme. Jedno z děl sestává z množství soch dětí, které se drží za ruce, ale také na postupný vývoj malých dětí, dokud se nestanou dospělými osobami aj.

Podmínky pro potápění jsou v těchto oblastech ideální. I sochy vypadají trochu jinak. Je to způsobeno lomem světla pod vodou. Zdají se být větší i jinak barevné.

No, a vy budete mít v potápěčské výstroji úplně jiný zážitek, než když se na dílo díváte ve sterilních prostorách galerií a muzeí. 

Sochařské umění pod vodou

Kde vlastně sochy naleznete? Prozatím jsou tyto sochy ve dvou podmořských parcích. První je v zátoce Molinero na malém karibském ostrově Granada.

A druhé sochy naleznete u Cancúnu, známém turistickém centru v Mexiku v Museo de Arte Subacuático - Muzeum podmořského umění. Zde najdete sochy od různých autorů a je jich hned 500, což předpokládáme, že není konečný počet.

Pokud se budete chtít podívat na sochu Atlase v ženském provedení, zavítejte na Bahamy, kde jí najdete.

Jde zatím o jeho největší sochu s váhou okolo 60 tun. Klečící socha byla pod mořskou hladinu přenesena po částech, protože v jednom kuse by to bylo nemožné.

Co se nejprve zdálo jako bláznovství, je dnes navštěvovanou atrakcí známou po celém světě.